Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Küçültme

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATLARI ESTETİK AMAÇLI MI YAPILIR?

Meme küçültme ameliyatları estetik amaçlı olduğu kadar büyük çoğunlukla sağlık amacıyla yapılmaktadır. Büyük memeler omuz, sırt, kol ağrılarına, pişik ve kötü kokuya neden olmaktadır. Büyük memeler ruh sağlığını etkileyerek sosyal yönden de sıkıntıya neden olmaktadır. Kadınlar büyük memelerden dolayı uygun kıyafet ve iç çamaşırı bulmakta zorlanmaktadır. Bu nedenleri birarada değerlendirecek olursak meme küçültme ameliyatları çoğunlukla tıbbi nedenlerle yapılmaktadır.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATLARI NASIL YAPILMAKTADIR?

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat süresi ortalama 2-2,5 saat kadardır. Meme büyüklüğüne ve yapısına göre ameliyat teknikleri değişmektedir. Genelde iki farklı izli şekilde operasyon sonlanmaktadır. Birincisinde ters T , ikincisinde ise T nin bacakları olmayacak düz bir çizgi şeklinde iz oluşmaktadır. Memenin yapısına ve büyüklüğüne göre değişmekle beraber çoğunlukla az izli ikinci tekniği tercih etmekteyim. Meme küçültme ameliyatından sonra 1 gün hastanede kalmak yeterlidir. Yapılan işe göre değişmekle beraber 3-5 gün sonra normal iş yaşantısına dönülebilir. Meme küçültme ameliyatından sonra kalacak izlerin zaman içerisinde çok daha az görünür bir hal alması beklenmektedir. Meme küçültme ameliyatlarından hemen sonra kişiler omuz, kol ve sırt ağrılarının azaldığını hissetmekte ve çok daha konforlu bir yaşama başlamaktadırlar.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATLARI KAÇ YAŞINDAN SONRA YAPILABİLİR?

Meme küçültme ameliyatları 18 yaşından sonra rahatlıkla yapılabilir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATLARINDA SÜT VERME VE HİS ETKİLENİR Mİ?

Bu ameliyatta süt bezleri ve süt kanalları mutlaka etkilenmektedir. Kullanılan tekniğe bağlı olarak bu etkilenmenin boyutu değişmektedir. Eğer meme başını ve çevresini tamemen çıkarıp tekrar yerine konulan tekniği kullanırsanız elbetteki hem his hem de süt verme neredeyse tamamen yok olacak düzeyde etkilenebilir. Ancak meme başını ve çevresinin süt kanallarıyla olan ilişkisini koruyarak gerçekleştirilen operasyonlarda bu olumsuz etkilenmenin oranı da oldukça düşmektedir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATLARININ MEME KANSERİYLE İLİŞKİSİ NASILDIR?

Yapılan çalışmalar meme küçültme ameliyatı geçiren kadınlarda meme kanseri gelişme riskinin diğer kadınlara göre azaldığını göstermiştir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATLARINA BAŞKA AMELİYATLAR EKLENEBİLİR Mİ?

Meme küçültme ameliyatı sırasında uygun hastalara yüz germe, karın germe, liposuction ve diğer estetik ameliyatlar aynı seansta tek bir anesteziyle kombine olarak yapılabilmektedir. Böylece tüm ameliyatlar için ayrılacak ortak bir sürede iyileşme tamamlanmış olmaktadır.