Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Lazer Lipoliz Hakkında Her Şey

Amerika’da son yapılan araştırmalarda yağ aldırma işlemlerinin tüm estetik cerrahi müdahaleleri arasında ilk sırada yer aldığı gösterilmiş. Ülkemizde bununla ilgili yapılmış yaygın bir araştırma olmamasına rağmen kişilerin bu istekle bizlere başvuruları her geçen gün artmaktadır.
Özellikle son yıllarda sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü noktasındaki farkındalığın artmasıyla beraber insanlar bölgesel yağ fazlalıklarından da kurtulmaya başladılar diyebiliriz. Bununla beraber yağ aldırma işlemlerinin çok daha kolay uygulanabilir olması da bu talebi arttırmaktadır.
Yağ alma işlemi( liposuction) uzun yıllardan beri başarıyla uygulanmaktadır aslında. Günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte liposuction işleminde özellikle lazer kullanımı yaygınlaşmıştır. Lazer lipoliz denen işlemle mevcut yağlar bulundukları yerde parçalanmakta ve zaman içerisinde metabolize olarak atılmaktadır. Bu işlemde çoğu zaman yağı parçaladıktan sonra enjektör yardımıyla almak gerekmez. Klasik liposuction bu yeni çıkan lazer lipoliz , vaser, slim lipo, smart lipo gibi kavramlarla kıyaslandığı zaman çok eskide kalmış veya çok kötü bir yöntem olarak tanımlamak haksızlık olur. Şöyle ki; aslında çoğu hastama hala klasik liposuction uygulamaktayım. Uygun hastalara yukarıda yazmış olduğum yöntemleri seçerek uygulamaktan yanayım aslında. Bu anlamda liposuctionın aslında kendisi bir mucizedir diyebiliriz. Dünyaya baktığımız zamanda aslında durum çok farklı değil. Bilimsel araştırmalara ve kongrelere baktığımız zaman da evet lazer lipolizle ilgili uygulamalar her geçen gün artmakta ama klasik liposuction da bir kenara bırakılmış durumda değildir. Özellikle geniş ve büyük alanlarda klasik liposuction tekniğini (süpervet) daha çok tercih etmekteyim. Çoğu liposuction işlemini hastanede lokal anestezi ve sedasyon dediğimiz bir yöntemle tam bir narkoz hali olmadan günü birlik bir cerrahi işlem olarak yapmaktayım. Yani hastalarımı herşey yolunda gittiği taktirde aynı gün evlerine göndermekteyim. 3-5 gün sonra yapılan işe göre değişmekle beraber iş yaşantılarına dönmektedir hastalarım. oluşan morlukların geçmesi 7-10 günü bulmaktadır. Mümkün olan en kısa zamanda genellikle 3. günden sonra yürüyüşlere başlanmasını ve her geçen gün artan tempolarda spor yapılmasını önermekteyim. bol su içilmesini ve diyete dikkat edilmesini daha doğrusu sağlıklı beslenme kurallarına uyulmasını hastalarıma tavsiye ediyorum. Liposuction işleminden sonra aslında bel, basen ve diz içi hatta bacak içlerinde bile ertesi günden itibaren bir değişiklik farkedilir hale gelmektedir. işleme bağlı olarak dokuda ödem ve şişmeler olmaktadır. Bu şişmelerin geçmesi ve işlemin son hali görmek için yine 3 aydan 6 aya kadar beklemek gerekmektedir.
Aslında sonuç olarak ister lazer uygulansın ister uygulanmasın yağ alma işleminin kendi içerisinde bir iyileşme süreci mevcut. Kocaman basenleri, kalın bir beli ve karınında kocaman simit benzeri görüntüsü olan birine sadece lazer lipoliz yapıcam diyerek hiç yağ almadan sadece yağın lazerin etkisiyle kendi kendine yıkılmasını beklerseniz sonuçlar hiç de yüz güldürücü olmayacaktır. Yazılarımda ve röportajlarım da hep tekrarladığım gibi kişiye özel çözümler üretmek ve o kişi için en uygunu neyse onu yapmayı hedefliyorum. Bu şekilde hareket ettiğiniz zaman memnuniyet çok daha yüksek olmakta.
Lazer lipoliz işlemi lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Küçük alanlarda özellikle, gıdı bacak içi, diz içi gibi bölgesel alanlarda uygulamayı tercih ediyorum. Kişi spor da yapsa diyette yapsa veremediği bölgelere yapılyor aslında bu işlem. Lazer uygulamasının yağ dokusunu parçalaması yanında oluşan ısı etkisiyle mevcut dokunun sıkılaşmasını da sağlamaktadır. Klasik liposuctiona göre en büyük avantajı bu denilebilir.

Korse kullanımı nasıldır?
lazer liposuction veya lazer lipoliz yapılan hastalarda çoğu zaman 10-15 günlük korse kullanımı yeterlidir. normal liposuciton da ise bu süre 3 ila 4 hafta arasında değişmektedir.
Morluk lazer lipolizde olur mu?
Olması çok beklenen bir durum değildir. Olsa bile çok az miktarda ve kısa sürede dağılacak şekilde olmaktadır.
Lazer lipoliz veya lazer liposuctionla ile alınan yağlar yeniden oluşuyor mu?
Lazer lipoliz, liposuction ya da klasik liposuciton olsun yağ hücreleri tekrar aynı bölgede olmamaktadır.