Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti) Nedir?

Erkekte meme büyümesi (jinekomasti) nedir?

Erkeklerde meme büyümesine jinekomasti adı verilmektedir. Bu durum ergenlik döneminde normal olarak kabul edilmektedir. Ergenlik döneminden sonra kendiliğinden çoğu kişide gerilemektedir. Özellikle vücut geliştirmek amacıyla kullanılan bazı ilaçlar erkekte meme büyümesine neden olmaktadır. Bazı kronik hastalıklarda ve bu hastalıklar için  kullanılan ilaçlar nedeniyle, bazı hormonal bozukluklara bağlı olarak  da gelişebilir. Buna rağmen büyük bir çoğunluğunda jinekomastiye neden olan bir sebep yoktur.  Jinekomastide aslında meme dokusunun büyümesi söz konusudur. Ancak bu bölgedeki yağ dokusunun artışı çoğu kişide jinekomasti görüntüsünün ortaya çıkmasına neden olmaktadır.  Erkeklerde özellikle yaz aylarında ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Dar kıyafet giydikleri zaman memeler ortaya çıkmakta ve  bu durum rahatsızlık vermektedir. Bu durumu gizlemek amacıyla havuza ,denize tişörtüyle giren hastalarım var mesela. Hatta bu sebepten havuza ve denize girmeyen de hastalarım var. Tabii operasyondan  1 hafta sonra istedikleri gibi tatillerine gitmekte ve rahat rahat denize girebilmektedirler.

Erken önlem alınabilir mi? Önlem almak için neler yapılabilir?

Buna nenden olabilecek özellikle vücut geliştirmek amacıyla kullanılan  ilaçlardan uzak durmak gerekir. Beslenmeye dikkat ederek  ve düzenli spor yaparak bir nebze engellenebilir. Ani başlayan bir meme büyümesi durumu var ise mutlaka detaylı bir şekilde hem hormanal tetkikler hem de ultrason ile  değerlendirilmelidir.  Ancak çoğu jinekomasti hastasında  uzun süreden beri bu durum vardır ve buna neden olan belirgin bir sebep bulunmamaktadır.

Jinekomasti sorunu için gerçekleştirilen jinekomasti operasyonunun detayları nedir? Ne kadar sürer, operasyonda neler yapılır, iyileşme süreci ne kadar sürer, ameliyatlardaki başarı oranı nedir? Operasyonun maliyeti nedir?

Jinekomasti çoğunlukla  tek başına liposuctionla en fazla yarım saat sürecek bir müdahaleyle halledilebilir. Hastanede kalmayı gerektirmez ve aynı gün operasyondan birkaç saat sonra eve gidilebilir. Ertesi gün normal iş yaşantısına dönülebilmektedir.Liposuctionla yapıldığı taktirde  belirgin bir ağrı ve iz  söz  konusu değildir. En geç bir hafta sonra da denize girilebilir. Operasyon sonrası uzun dönemde tekrar eskisine dönüş olmaz. Operasyonun sonuçları kalıcıdır. Eğer  meme dokusunun kendisinde belirgin olarak büyüme var ise liposuction tek başına yeterli olmayabilir. O zaman meme dokusunun  cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Meme  başının çevresindeki siyahlıktan girilerek operasyon gerçekleştirilmektedir. Bu işlem sadece operasyonu süresini biraz daha uzatmaktadır. Diğer iyileşme süreçleri hemen hemen aynı gerçekleşmektedir.